سلول بنیادی چیست؟

سلول های بنیادی سلول هایی با توانایی بازسازی و تکثیر می باشند, همچنین این سلول ها به صورت هوشمند قابلیت تبدیل به سلول های خاص و بافتهای دیگر در بدن را دارند. نقش سلول های بنیادی ، جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های قدیمی، مرده و آسیب دیده می باشد. هنگامی که سلول های بنیادی در بدن ما کاهش می یابند , تعداد سلول های قدیمی در حال مرگ نسبت به سلول های جوان بیشتر خواهد شد .این امرباعث ظاهر شدن عوارض پیری بالینی می شود. به همین دلیل درمان با سلولهای بنیادی برای افزایش تعداد سلول های بنیادی در بدن ممکن است به طور بالقوه یک روش جدید برای مبارزه با اثرات پیری باشد .

Stem cells

این سلول ها، بدون در نظر گرفتن منابعشان ،دو ویژگی به شرح زیر را به اشتراک می گذارند:

1. این سلولها دارای توانایی خود نوسازی طولانی مدت یا نا محدود، تحت شرایط کنترل شده می باشند.

2. سلول های بنیادی در هر بافت توانایی تبدیل به سلول های مخصوص آن بافت را دارند.

انواع سلول های بنیادی :

a) سلولهای بنیادی جنین نارس: سلول های بنیادی که در طول چند روز اول رشد جنین پستانداران بوجود می آیند. این سلولها معمولا از توده سلولی داخلی بلاستوسیست در مرحله پیش از لانه گزینی در دیواره رحم بدست می آید.

b) سلولهای بنیادی جنینی : انواع سلول های اولیه موجود دراندام های جنین است. سلول های بنیادی تاج عصبی ، سلولهای بنیادی خونساز جنینی و نمونه ای از جزایر پانکراس در آبورتوسها تولید می شود.

c) سلول های بنیادی بند ناف :ماتریکس بند ناف به نام ژله وارتون منبع سلولهای بنیادی مزانشیمی بزرگسالان می باشد.

d) سلولهای بنیادی بالغ: دو نوع عمده از سلولهای بنیادی بالغ وجود دارد:

i. سلول های بنیادی خونساز : در مغز استخوان و خون محیطی(خونی که از اندامها به قمب می روند) یافت می شود.

ii. سلول های بنیادی مزانشیمی: در مغز استخوان ,چربی،و بافت های دیگر یافت می شود.

ما از چه نوع سلول های بنیادی استفاده می کنیم؟

umbilical cord stem cells

بهترین منبع سلول های بنیادی سلول های خود فرد است. با این حال این کار همیشه با توجه به اثرات پیری بعنوان مثال در محدوده هایفلیک ونیز بیماریهایی از جمله سرطان و عفونت ممکن نیست. بعلاوه به نظر می رسد با بالا رفتن سن, فعالیت سلول های بنیادی آهسته تر می شود. از این رو بهتر است از جوانترین فرد دهنده به منظور گرفتن غنی ترین و پر انرژی ترین سلول های بنیادی استفاده شود. بافت بند ناف نوزاد بهترین گزینه برای استفاده می باشد, که این فقط شامل جنین نارس یا سلول های بنیادی جنینی نیست. سلول های بنیادی بزرگسالان جوان نیز در پشت بند ناف به صورت دست نخورده ذخیره شده است.

با آزمایش سلول های بنیادی هر کودک می توان به تاریخچه سلامتی والدین کودک پی برد. به این وسیله میتوان کودکانی را که دارای ریسک سرطان, عفونت, بیماری های ژنتیکی و یا نا هماهنگی های کروموزومی , بیماری های قلبی و عروقی میباشند را ازبانک های سلول بنیادی خارج نموده و از سلول های بنیادی آنها استفاده نشود. همچنین, می توان با استفاده از آزمایش های پیشرفته از این که سلول ها بنیادی کودک در معرض عوامل سرطان زای یافته شده در غذا ( مانند غذاهای آماده و یا سریع) و محیط زیست قرار نگرفته است, اطمینان حاصل کرد. این آزمایش بر روی سلول های بنیادی فرد بزرگسال امکان پذیر نیست.

چرا ما از سلول های بنیادی جنینی استفاده نمی کنیم:

1. سلولهای بنیادی جنینی کاملا غیراخلاقی هستند زیرا از سقط یک کودک متولد نشده به دست آمده است.

2. سلول های بنیادی جنینی می تواند بصورت کنترل نشده رشد کند که ممکن است موجب رشد تومورهایی در داخل بدن شود . پس به عنوان یک روش کاملا ایمن مورد تایید ما نمی باشد.